გაკვეთილის მთავარი თემა
|
ფრენბურთი
|
საგანი/ პედაგოგი
|
სპორტი/ბესიკ ანდღულაძე
|
სწავლების საფეხური/კლასი
|
საბაზო საფეხური მე10 კლასი
|
მოსწავლეთა პროფილი
|
14 მოსწავლე. სსსმ არ მყავს
|
გაკვეთილის მნიშვნელობა/აქტუალობა
|
· ადრე შესწავლილი ვარჯიშების საფუძველზე ვუღრმავებ ცოდნას.
· აქტიურად მონაწილეობენ გაკვეთილზე და საშეჯიბრო პროცესში.
· სრულყოფენ საკუთარ მიღწევებს.
|
გაკვეთილის მიზანი და მისაღწევი შედეგები
|
· თითოეულ მოსწავლეს შეუძლია სპორტული აქტივობისას შეასრულოს ყველა ძირითადი აუცილებელი მოძრაობითი უნარ-ჩვევა.
· მოსწავლეს აქვს უნარი, ერთმანეთს დაუკავშიროს ფიზიკური აქტივობა და საკუთარი ფიზიოლოგიურ-ფსიქოლოგიურ შესაძლებლობა
სპ.VII-IX.4. მოსწავლეს შეუძლია სპორტული აქტივობისას წარმოაჩინოს ყველა ძირითადი და აუცილებელი მოძრაობითი უნარ-ჩვევა.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
· სისტემატიური ვარჯიშობის საფუძველზე მოსწავლე აუმჯობესებს ადრე ათვისებულ ძირითად მოტორულ უნარ-ჩვევებს;
· მონაწილეობს გუნდურ თამაშებში, როგორც გუნდის სრულუფლებიანი წევრი;
· დაუფლებულია სპორტის ძირითად სახეობებსა და სპორტულ თამაშებს;
· შეჯიბრისა და ვარჯიშების წინასრულებს მოსამზადებელ ვარჯიშებს;
· გონებრივი შრომით განვითარებული დაღლილობის შემთხვევაში, აღდგენის მიზნით უპირატესობას ანიჭებს აქტიურ დასვენებას (მოძრავი თამაშები, სახალისო სპორტული თამაშები და ა.შ).
|
წინარე ცოდნა
|
იციან თამაშის წესები, გადაადგილება, ბურთის მოწოდება და სამზე გათამაშება.
|
შეფასების საგანი და პროცედურები
|
წინასწარ მაქვს შედგენილი შეფასების სქემა, რომლის მიხედვითაც ვაფასებ მოსწავლეებს.
|
გამოყენებული სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსი
|
ფრენბურთის ბურთები, სასტვენი.
კომპიუტერი, პროექტორი, ინტერნეტი
|
გაკვეთილის მსვლელობა და მენეჯმენტი
|
გაკვეთილის A ფაზა _ გამოწვევა
გაკვეთილის მოსამზადებელი ნაწილი [10 წუთი]
1.ორგანიზაციული საკითხები. კლასის მოწყობა, მისალმება ამოცანების გაცნობა.
2. გადავაწყობ ორ წყვილად. საერთო მოთელვითი ვარჯიშები და სპეც მოთელვითი ვარჯიშები.
გაკვეთილის B ფაზა _ ცოდნის კონსტრუირება
გაკვეთილის ძირითადი ნაწილი [30 წუთი]
ელექტრონული პრეზენტაციის ჩვენება.
1. ბურთის სამზე გათამაშება და ბადეზე გადაგდება.
2. ბურთის ზემოდან პირდაპირ მოწოდება;
3. სასწავლო თამაში წესების სრული დაცვით.
გაკვეთილის C ფაზა _ რეფლექსია
გაკვეთილის დასკვნითი ნაწილი [5 წუთი]
1. დასამშვიდებელი ვარჯიშები
2. მოსწავლეთა შეფასება და საშინაო დავალების მიცემა. |
გაკვეთილის გეგმა
Subscribe to:
Posts (Atom)
No comments:
Post a Comment